Skip to main content

21OAK may earn a commission when you buy through links on our site.

How to build a fantastic home gym for less than $250

Working out at home is more popular than ever these days. Home workouts not only save you the cost of a gym membership but keep you safe from potentially catching others’ unhealthy germs. You’re working out to build your best self, and maybe for you that’s best done in the comfort of your home. 

You might want to invest in small home gym equipment or create a makeshift gym situation in your living room. It all depends on the amount of space you have and how much money you’re willing to spend. Building a home gym can seem cost-prohibitive, but take it from us: There are ways to devise one on a low budget.

Related Videos

The cost of home gyms

Home gyms, while a worthy investment, can get pricey. Just a treadmill can cost you anywhere from $300 to $3,000. Exercise bikes will also run you in the hundreds, if not thousands, of dollars, depending on which high-tech features are included. Let’s face it, not everyone has a bank account that can withstand the hit of a Peloton bike, which costs about $2,500, or even the $1,000 it would cost to get one or two pieces of lower-end equipment.

Then you may want to buy exercise mats, free weights, gym towels to keep your equipment clean, and storage or shelving. While these are minor expenses compared to the price of equipment, it all adds up, and you could very well end up spending $1,000 on them at minimum. Here are some tips that will give you a home gym that looks awesome and helps you meet your fitness goals for under $250.

Ditch the treadmill

You don’t need a fancy bike or treadmill to get your cardio workout in. There are several inexpensive alternatives you can choose instead. Here’s what we suggest:

Exercise Mat, $20: First, you’ll want an exercise floor mat. The thick, interlocking tiles are a great option because they’re firm and sell for as low as $20 for a set of four. On a mat, you can accomplish many types of cardio workouts — jumping jacks, burpees, you name it.

Jump Rope, $4: There’s nothing like jumping rope to get the blood pumping. These can cost as low as $4, and even the cheapest ones do the trick.

Compact Elliptical, $129: If you’re just trying to get your legs moving, you’ll want an elliptical machine. These can sometimes cost hundreds of dollars, but not if you buy a compact or under-desk elliptical, which you can find for about $129.

Resistance is key

For muscle training, many people get caught up in buying the right weights, and weights are not always cheap. Resistance bands are an affordable alternative. We recommend:

Set of resistance bands with handles, $25: Resistance bands can open a whole world of arm exercises. A set of five, ranging from 10 to 50 pounds of resistance, only costs around $25.

Resistance bands for legs, $15: For an average of $15, you can get a set of three resistance bands that are great for leg exercises.

Make it your own

The home gym is for working out, of course, but you also want to make it look nice. Maybe you want to buy extra workout mats or a cute chair to sit on while you use your new compact elliptical. Here are some other options:

Storage, $20–$40: Your jump rope and resistance bands will need a place to live when you’re not using them. Wall hooks or a fitness accessory mount for those will cost around $40 or less. You can also use a typical shelving unit or table. You even have the liberty to get creative here with whatever you already have in your home.

Microfiber gym towels, $15: Gym towels are cheap, and you can find them in different colors to make the space your own. Not only are they useful but they can add to the ambiance by hanging them on one of your wall hooks or laying one on the floor.

Home gyms are more in style than ever, but you may be wary of creating a home gym because of the price tag. The bottom line is that there are actually many ways to create a home gym without breaking the bank. There are several products out there that are not only cheap but flexible in how you can use them. Whether you’re looking for cardio or strength workouts, you can find options that fit into your budget. Plus, your home gym is an opportunity to design another part of your space. For that, there are also inexpensive options, like simple shelving and towels. With less than $250, you’ll be exercising from home in no time.

Editors' Recommendations

Make gym time play time to keep kids entertained while you break a sweat
make gym time play to keep kids entertained exer

It's about that time, folks. Time to get in shape for our favorite summer outfits and time to lose the extra quarantine pounds ASAP! But getting in shape for summer usually requires a few focused exercise sessions weekly - except you might have canceled your gym membership because of quarantine (just as many others have). Also, now that your kids are home (*all* the time), it looks like there may not be any ideal workout hours open. But don't lose heart! We've got some ideas.

If you can carve out the time, 3 workouts of 30 minutes each during the week is a great place to start -- and the great part is, they don't even have to feel like workouts! We've got some ways in mind to make gym time play time to keep kids entertained while you break a sweat:
Go for a Jog or Fast Walk with Them in the Stroller
This is usually stimulating enough with the breeze rushing by and the colorful neighborhood passing quickly on both sides to entertain the littles -- or, actually, the both of you! Choose a time of day when you won't need to stop often for traffic lights, people wanting to chat, etc, and you'll be sure to keep your heart rate up for the whole 30 minutes. If it's a cooler morning, you may also want to bring a light jacket to wear in the beginning and a t-shirt or tank underneath so you can peel off a layer when you warm up. Baby might need the same, although they won't be sweating as much as you so the jacket can probably stay on. Make sure you've got plenty of water with you for when you get thirsty, and a sippy cup for the baby. Snacks can wait until you get home, but a teething ring or toy may not be a bad idea to bring along.

Read more
How to buy in bulk for your home
bulk produce in organic grocery store

Buying in bulk can be a great way to save on household staples. However, if not careful, you can end up wasting unused food or spending more money than you would’ve on a smaller package. Keep these tips in mind in order to make the most of your bulk-shopping trip.

Check out bulk bins as well as large packages
Aside from buying voluminous prepackaged products from big box stores, don’t forget to consider packaging your own bags at stores that have bulk bins. Many items can be bought in large packages, but some grains, spices, snack foods, and powdered products may only be available for purchase in great amounts from bins. Additionally, bulk bins give you the option of selecting exactly how much of one item you’d like to buy.
Don’t just buy bulk foods
A variety of household goods can be purchased in bulk, beyond simply foods. Paper products, bathroom items, cleaning products, and office supplies are just a few examples of items with long shelf lives that can be bought in large quantities and will definitely be used regularly. Of course, you may have to buy non-food products from different stores than you would buy food at. Nonetheless, considering the nature of these items, it may be appropriate to purchase especially large quantities of them, since most don’t have an expiration date. This rule is not hard-and-fast, though, considering products like vitamins, medicines, and sunscreens generally are only good for about a year.
Compare prices of prepackaged and bulk bin products
Snap a photo of price labels on regular shelves and compare them with the prices of bulk products. Oftentimes, shelved item prices are given per ounce while bulk bin items are given in pounds, so you may need to do some quick math for a truly accurate juxtaposition. Comparing prices in this way allows you to get the best deal, be it by purchasing prepackaged or bulk bin items.
Write item names down in addition to PLU codes
When buying items from bulk bins, you will no doubt label bags with the PLU code provided on each bin in order to pay the correct price at checkout, says Apartment Therapy. However, it might be useful to also write down what exactly is contained in a bag. This may prove especially helpful in differentiating the many white-powdered foods or grain mixes that exist once you get home. You may also choose to label the products with any allergens they contain, if that is needed in your household.
Don’t buy too much of one item
While it might seem beneficial to buy pounds of bulk product while you’re at the store, be mindful of how much of a food you will use up in a reasonable amount of time. Many items available in bulk are quite shelf-stable, though any item is best when fresh. And considering some items are used sparingly and only in small quantities, like spices, it is neither necessary nor ideal to buy more than a few ounces of them at most. Products that are most appropriate to buy multiple pounds of are those that are used up quickly, and include beans and rice.
Double bag powders
A frustration that sometimes comes along with purchasing items in bags from bulk bins is the ripping of bags on their way home from the store. While this can be a minor inconvenience if the ripped bag contained large particles of food, it can be seriously annoying if it instead held powdery products or small grains, such as protein powder or quinoa. To minimize the risk of a big mess, double bag those items for transport.

Read more
Make faucets shine like new with this incredible hack
Want to keep your faucets sparkling? Use this hack to polish chrome fixtures
White bathroom sink on counter and mirror

Nothing beats a squeaky-clean bathroom or kitchen. Not only does a spotless sink make you feel safe from germs and viruses, but it also makes you proud to have your guests visit and use the restroom when they stop by.

Here's the problem with chrome faucets, though: They're prone to water spots and fingerprints that make them look dirty when they've just been cleaned. Luckily, we've got the fastest hack you've ever seen for keeping chrome sparkling. Let's talk about how to polish faucets the easy way using parchment paper.

Read more