Skip to main content

Ripoff report: Why meal subscription boxes aren’t worth the hype

Meal subscription boxes have become a bit of a trend for young adults or families seeking to cut back on stress when planning a week’s worth of meals. Companies like BlueApron, HelloFresh, and Plated offer many households the convenience of fresh ingredients delivered right to their doorstep.

While this fad has certainly become popular thanks to the pandemic and stay-at-home mandates nationwide, we have to wonder if these services are really worth all the hype.

Related Videos

How meal subscriptions work

Meal subscription services are straightforward and easy to use, making them a favorable alternative for busy families. You simply go online or download the company app and sign-up for a scheduled box of ingredients to be delivered to your door. You pay based on the number of meals you’ll need to cover your week or month, and the company sends you the ingredients.

These boxes often include meats, vegetables, fruits, pasta, and other necessary ingredients that you will need to make a dish. Recipe cards are also included, and the only thing you need to worry about is if you have essentials and spices on hand.

meal subscription box on kitchen counter
JJava Designs/Shutterstock

Highlights and drawbacks of this service

The main reason many households favor meal subscriptions vs. cooking is the convenience that the services provide. There’s no need to scroll for hours on Pinterest or food blogs looking for that perfect recipe. Additionally, the stress of creating a list and heading to the grocery store is lifted from your shoulders as the company provides all of the ingredients and an easy-to-follow recipe without any extra work on your end.

Many people enjoy discovering new recipes and relaxing at home while their meal planning is taken care of for them. However, these services come at a fairly steep cost.

Most meal subscription services cost, on average, 10 dollars per person per meal. So, for one dinner each night for a week, a single person might expect to spend 70 dollars. While some meal services like Every Plate offer meals as low as five dollars per person, the cost can still add up quickly.

A look at the environmental impact of food delivery services

One thing many people don’t consider when it comes to these delivery services is the environmental impact that comes with each delivery. Vehicle and production pollution aside, the ingredients often come in layers of packaging to ensure quality freshness.

You might anticipate one box to contain several smaller containers and plastic packaging wrapped around each individual ingredient. This creates a lot of waste that could have been avoided had you bought your produce individually at the grocery store, for example.

Additionally, the cooler-style boxes that these ingredients arrive in are often non-recyclable due to the blended materials and the plastic lining.

meal subscription box ingredients
Daria Nipot/Shutterstock

Why convenience isn’t worth the cost

Since you pay for the convenience of food delivery, you can anticipate that these services will equate to the cost of dining out for each meal. The downside of this is that often, all breakfasts, lunches, snacks, and drinks are still up to you, meaning that you still have to make a trip to the grocery store each week to cover your other meals.

Another issue is that you can’t buy in bulk. These meal subscription plans will send you perfectly portioned ingredients that make just enough for your meal, leaving little to no extras. This often means you’re paying more money for less food. Buying in bulk at the grocery store often saves you money in the long run and allows for leftovers that you and your family can indulge in.

While it’s certainly convenient to be handed new recipes and offered freshly delivered ingredients to your door, you ultimately spend more money overall. It might be best to save some recipes from Pinterest or your favorite cookbook for future reference and then purchase your ingredients from the grocery store.

If you’ve never tried a meal subscription service before, it could be an exciting venture to try out. Save any new recipes you like and in the future, repeat them at a fraction of the cost at your local grocery store.

Editors' Recommendations

The secret Costco rotisserie chicken deal only pros and super fans know about
Love Costco chicken? With this life hack, you'll love it even more
what to buy at costco kirkland rotisserie chicken

Chicken is a fan-favorite food, and for good reason — from barbecue chicken to chicken quesadillas to chicken parmigiana, it’s a lean protein that serves as the centerpiece for so many different meals. Consider this: In the early 1970s, per capita poultry consumption in the U.S. was almost 50 pounds; these days, it’s more than 100 pounds per person.

Of course, chicken hasn’t evaded the raging inflation that’s hiking up expenses every time we go to the grocery store (or gas station, shopping mall, or — well, just about anywhere.) According to the USDA, wholesale poultry prices are predicted to increase between 19-22% this year.

Read more
Healthy ground beef recipes that are actually really tasty (we promise!)
Try these unique ground beef dishes for yummy, flavorful meals
Ground beef lettuce wrap

Coming up with new ways to feed your family can be challenging. Whether you're searching for new recipes, trying out the latest gadgets, or discovering innovative ways to incorporate common ingredients into your weekly meal plan, being open to new things in the kitchen will keep mealtime fun and satisfying. 

One ingredient that doesn’t get the respect it deserves is ground beef. A beloved meat for home chefs who want to make their own patties or create savory meals with some added protein, ground beef has a tendency to be used only in our tried-and-true recipes. Good for more than just hamburgers and meatloaf, ground beef can be used to create so many tasty, flavorful meals. From hearty ground beef recipes with rice to healthy ground beef skillet recipes, there are literally hundreds of ways to get the most out of a pound of ground beef. Let’s explore some! 

Read more
This low-maintenance, attractive ornamental grass adds instant curb appeal
Blue oat grass is a gorgeous addition to your landscaping
Blue oat grass

If you're looking for something to add to your front or backyard landscaping, look no further than blue oat grass. Ornamental blue oat grass is a perennial that offers gorgeous blue-green colors to any yard. It resembles blue fescue grass, but is just a bit larger (it grows about 18-30 inches tall). The blue and gold hues look stunning against green grass, river rock, and mulch, and the hardy grass is ideal for use in most areas because it grows in the sun, partial sun, and in various substrates like soil, clay, and sand.

Prices range depending on how you plan to plant the grass. If you buy, plan on spending around $15-$25 per plant, depending on the size. If you're buying just the seeds, it can be as cheap as $4 for 100 seeds. Whether you're looking to grow or plant blue oat grass, here are a few things to keep in mind so it stays looking healthy.

Read more